Specyfika i główne korzyści z zastosowania wylewki anhydrytowej
W każdym obiekcie budowlanym podłoga stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Zanim jednak przystąpimy do dokonywania wyboru odpowiedniego materiału wykończeniowego, należy koniecznie wykonać wylewkę. To wylewka w dużej mierze decyduje o tym, czy nasza podłoga będzie równa, trwała, pozbawiona spękań i estetyczna. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego powinna ona również dobrze przewodzić ciepło pochodzące z instalacji grzewczej. W tym artykule podpowiemy, czy wszystkie te cechy posiadają wylewki anhydrytowe.
Krótka charakterystyka wylewek anhydrytowych
Wylewki anhydrytowe tworzone są na bazie spoiwa anhydrytowego. Warto dodać, że jest to jedno z najnowocześniejszych materiałów stosowanych obecnie w budownictwie. Może być zastosowana na każdego rodzaju podkładach. Cechuje się podwyższoną przenikalnością cieplną, przez co świetnie nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Wylewki anhydrytowe mogą posiadać różny skład, który w dużej mierze wpływa na ich właściwości użytkowe, takie jak wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Zapewnia solidną i wytrzymałą bazę pod płytki, parkiet, panele itp.
Główne cechy wylewek anhydrytowych
- Wylewki anhydrytowe zapewniają bardzo gładką powierzchnię podłogi bez śladów po przeciągnięciu kielnią.
- Przy podłogach bez ogrzewania można stworzyć duże pola dylatacyjne o powierzchni nawet 900 m². (W przypadku ogrzewania podłogowego powierzchnia ta może wynosić do 300 m².
- Wyróżniają się też niską porowatością i homogenicznością mieszanki anhydrytowej. Dzięki temu świetnie nadają się do ogrzewanych podłóg.
- Bardzo dobrze przewodzą i oddają ciepło w pomieszczeniach.
- Wylewki anhydrytowe cechują się doskonałymi właściwościami samopoziomującymi. Bez większego problemu można rozlać, a następnie wypoziomować taką wylewkę, co wynika m.in. z płynnej konsystencji.
- Wykonanie wylewki anhydrytowej jest bardzo szybkie, m.in. ze względu na brak konieczności zbrojenia. Podkład nadaje się do chodzenia już po 48 godzinach. Po ok. 4 dniach można wykonywać kolejne prace budowlane. Po ok. tygodniu można zaczynać prace nad ogrzewaniem podłogowym.
- Zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość w porównaniu z wylewkami cementowymi.
- Zapewnia też wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego.